Serwerownia vs. Chmura - porównajmy formy budowania IT

Jeszcze kilka lat temu wiele firm w ogóle nie widziało potrzeby inwestycji w systemy informatyczne. Kiedy te na dobre zadomowiły się już w większości przedsiębiorstw, potrzebowaliśmy nieco czasu i kilku awarii, żeby zrozumieć jak istotnym elementem są systemy wspomagające takie jak backup czy gwarantowane zasilanie. Kolejnym dużym krokiem naprzód było wdrożenie wirtualizacji, która pozwalała w zupełnie nowy sposób modelować nasze IT i lepiej wykorzystać dostępną moc serwerów. Rozwój technologii i nowe możliwości proponowane przez dostawców sprzętu i oprogramowania stawiają nas od czasu do czasu przed trudną decyzją kierunku, w którym chcemy rozwijać nasze IT. Decyzje na ogół musimy podejmować planując modernizacje niewystarczającego już środowiska, zatem i czasu na przemyślenia nie mamy zbyt wiele. Dziś wielu zadaje sobie pytanie czy to dobry moment na migrację do chmury, a jeśli tak to jaka chmura jest najlepszym rozwiązaniem. Żeby pomóc w ustaleniu najlepszej ścieżki rozwoju, przygotowałem porównanie najpopularniejszych form kolokacji i zestawiłem je ze standardowym podejściem budowy własnej serwerowni.

 

cup 1615074 1280

 

 

 

 

Mówiąc o rozwiązaniach cloudowych na ogół myślimy o dużych środowiskach chmury globalnej, takich jak MS Azure, Google Cloud czy AWS. To jedna z kilku opcji jakie mamy decydując się na budowę środowiska „na zewnątrz”. Alternatywą dla mniej wymagających środowisk mogą być popularni hostingodawcy świadczący usługi dedykowanego serwera lub właśnie hostingu maszyn w ramach swoich datacenter. Nie każdemu jednak te opcje przypadną do gustu i wtedy rozwiązaniem może być tzw. chmura lokalna, a więc usługa bazująca na założeniach chmury globalnej, jednak ograniczona lokalizacją i zakresem. Część z Administratorów uzna chmurę za zbyt duży skok w nieznane i będzie trzymać się stanowiska, że serwerownia lokalna to nadal jedyne słuszne podejście.

Ciężko bez dokładnej analizy wymagań konkretnego przedsiębiorstwa określić, który wariant będzie najlepszy, bo każdy sprawdzi się lepiej w innych warunkach, do których został przygotowany. Stwórzmy zatem przykładowe środowisko i sprawdźmy jaką broń wytoczą wszystkie 4 opcje w bezpośrednim starciu.

Do porównania wyselekcjonowałem po jednym reprezentancie każdej z grup. Zarówno w przypadku chmury globalnej jak i usług dedykowanego serwera zdecydowałem się na wybór najpopularniejszych na polskim rynku rozwiązań. Wierząc w siłę i jakość usług Serv4B, jako reprezentanta chmury lokalnej proponuję właśnie naszą usługę, o której więcej informacji znajdziesz w zakładce Hosting. Środowisko lokalne stworzymy sobie nieco później.Zasady porównania

Żeby nasze porównanie miało sens, musimy określić jakie elementy mają największy wpływ na kierunek w jakim podążymy. Konsultując z klientami rozwój ich infrastruktur łatwo wyselekcjonować wymagania pojawiające się niemal za każdym razem. Na podstawie tych wniosków i obserwacji przygotowałem dziewięć parametrów, które pozwolą nam odpowiednio ocenić każdy z wariantów.

 • Próg wejścia - jak duże są wymagania początkowe, które musimy spełnić, aby zacząć pracę w nowym środowisku. W tym wypadku będziemy bazować na dwóch parametrach - pieniądze (ile musimy zapłacić na początku) i czas (ile trwa wdrożenie).
 • Wymagania – czego wymaga od nas wybrana opcja oraz o jakie elementy musimy zadbać, aby zapewnić właściwe działanie naszego IT.
 • Miesięczny koszt środowiska - porównamy jaki jest miesięczny koszt posiadania infrastruktury w każdej opcji.
 • Bezpieczeństwo i backup - sprawdzimy, jak możemy zadbać o nasze bezpieczeństwo oraz jakie mechanizmy mają zagwarantować nam ochronę naszych danych przed ich wyciekiem i utratą.
 • Dostępność - jaki poziom dostępności gwarantuje każdy wariant?
 • Lokalizacja – gdzie fizycznie znajdują się nasze zasoby?
 • Usługi dodatkowe - budując swoje środowisko, szczególnie w formie usługi warto wziąć pod uwagę co dostajemy “w cenie”. Sprawdzimy to w tej konkurencji.
 • Scenariusz rozbudowy - wraz z rozwojem firmy musimy liczyć się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na wydajność naszego IT, jakie opcje rozbudowy zyskujemy w każdym z wariantów?
 • Próg wyjścia - co w sytuacji, kiedy stwierdzimy, że to nie opcja dla nas albo rynek IT przyniesie nam inne rozwiązanie, które lepiej wpasuje się w naszą wizję?

Każda kategoria to szansa na zdobycie punktów, które pozwolą nam później ocenić poszczególne formy pod kątem ich uniwersalności. Oceniamy w skali od 1 do 4. Do zdobycia jest więc maksymalnie 36 punktów.Nasze oczekiwania

Na potrzeby porównania stwórzmy sobie modelowe przedsiębiorstwo. Niech będzie to firma usługowa, zatrudniająca ok. 30 osób z centralą w Rzeszowie i małym oddziałem w Warszawie. Załóżmy, że mamy właściwie skomponowane środowisko sieciowe, a naszym celem jest jedynie zapewnienie odpowiednio wydajnej infrastruktury serwerowej.

Jakich zasobów potrzebujemy? Przydałyby się 4 maszyny wirtualne na potrzeby systemów ERP, CRM i dwóch aplikacji, z których korzystają nasi pracownicy. Dla uproszczenia załóżmy, że korzystamy z Microsoft 365, zatem pocztę i serwer plików pomijamy. Nasza serwer musi obsłużyć poniższe maszyny

 

tab 1

 

Oczywiście zależy nam też na pełnej kopii zapasowej, najlepiej w zewnętrznej lokalizacji i wsparciu Usługodawcy w przypadku wystąpienia awarii, których jednak nie spodziewamy się zbyt często licząc na wysoką dostępność środowiska.Skoro zdefiniowaliśmy już nasze potrzeby - przejdźmy do właściwego porównania.

 


 

Lokalna serwerownia

Nasze lokalne środowisko możemy oprzeć o jeden wydajny serwer fizyczny. Do testów zdecydowałem się na HPE ProLiant DL160, rekomendowany jako serwer entry-level dla “Small Business” jakim jest nasza firma. Serwer ma wysokość 1U i z pewnością zmieści się w naszej niedużej szafie rack zlokalizowanej w biurowcu. Takie rozwiązanie z wydajnym, 16 rdzeniowym procesorem Intel Xeon-Gold 6226R, dwoma kośćmi 32GB RAM, 2 dyskami SSD 480GB Mixed Use (na potrzeby mirroringu), redundantnym zasilaniem i trzyletnim, podstawowym wsparciem Producenta to wydatek ok. 25 000 PLN netto. Daje nam jednak pewne możliwości rozbudowy w przyszłości i może być dobrą podstawą do rozwoju naszego IT w przyszłości. Niestety na serwerze nie kończy się nasza lista zakupów. Będziemy potrzebować jeszcze licencji oprogramowania niezbędnego do uruchomienia naszych systemów. 16-core'owa licencja Windows Server 2019 pozwala na uruchomienie dwóch maszyn wirtualnych na Hyper-V, zatem potrzebujemy dwóch takich licencji – ok. 8 500 PLN. Pozostaje jeszcze kwestia backupu. W tym celu zainwestujmy w NASa, który umieścimy w naszej drugiej siedzibie i za pomocą jego mechanizmów zrealizujemy kopię zapasową w oddzielnej lokalizacji. Koszt czterodyskowego, towerowego serwera NAS wyposażonego w dyski 4TB nie powinien przekroczyć 4 500 PLN netto. Duża ilość przestrzeni dyskowej pozwoli nam również na zapewnienie backupu urządzeń końcowych. Oczywiście do realizacji takiej formy kopii zapasowej potrzebujemy odpowiednio dobrze skonfigurowanego połączenia sieciowego między lokalizacjami, pomijam jednak ten element, gdyż skupiamy się tu na środowisku serwerowym. Podsumowując, mamy zatem z grubsza narysowany plan zakupów, a nasz rachunek zamykamy kwotą ok. 38 000 PLN netto.

 • Próg wejścia - jak widać powyżej, już na początku naszej przygody czeka nas spory wydatek. Jeśli posiadamy niezbędne umiejętności, możemy samodzielnie uruchomić i skonfigurować sobie takie środowisko, jednak na ogół wykorzystujemy do tego firmę zewnętrzną, generuje to więc dodatkowy koszt. Czas realizacji powinniśmy szacować na ok. 3 tygodnie, co sprawia, że w kategorii “Próg wejścia” środowisko lokalne wypada dość słabo. Ocena: 1 pkt.
 • Wymagania – chcąc uruchomić środowisko lokalne potrzebujemy przede wszystkim miejsca, w którym stanie serwer. Dla zachowania wysokiego komfortu pracy, powinniśmy wygenerować oddzielne pomieszczenie - serwerownię, która w przypadku większych infrastruktur będzie wymagać klimatyzacji, systemów wspomagających i kontroli dostępu, która zapewni bezpieczeństwo fizyczne. Chcąc zapewnić naszym pracownikom możliwość komunikacji z zewnątrz musimy zadbać również o naszą sieć. Wymagania jakie stawia przed nami lokalna serwerownia są dość wysokie, szczególnie jeśli porównamy je z tym co proponują nam rywale w tym pojedynku. Ocena: 1 pkt.
 • Miesięczny koszt środowiska - leasingując naszą inwestycję zyskujemy na progu wejścia, ale tracimy w tej kategorii. Skoro jednak dość surowo oceniliśmy “Próg wejścia” to przyjmijmy, że te największe koszty mamy już za sobą, więc w tej kategorii nie ponosimy już żadnych kosztów. Ocena: 4 pkt.
 • Bezpieczeństwo i backup - ze względu na różne opinie i odmienne podejścia w kwestii oceny bezpieczeństwa chmury, tą kategorię ocenię przez pryzmat liczby ryzyk i zagrożeń, przed którymi musimy się samodzielnie ochronić. Jest ich niestety więcej niż w przypadku rozwiązań chmurowych (w tym scenariuszu musimy zadbać o bezpieczeństwo fizyczne), więc musimy uznać, że w tej kategorii środowisko lokalne nie zdobędzie pierwszego miejsca. Ocena: 2 pkt.
 • Dostępność - podobnie jak w przypadku Bezpieczeństwa, dostępność w dużej mierze definiuje jakość pozostałych składowych IT, których w tym rankingu nie bierzemy pod uwagę. Choć musimy zrobić więcej, aby zapewnić wysoką dostępność, a zapewnienie tak wysokiego poziomu dostępności jak usługa zewnętrzna może być wręcz nieosiągalne, to w przypadku awarii łącza internetowego nadal możemy korzystać z naszych systemów. Ocena: 3 pkt.
 • Lokalizacja – wiemy, gdzie zlokalizowane są nasze serwery, wiemy kto ma do nich dostęp fizyczny. Jeśli istotna jest dla nas lokalizacja i możliwość wpływu na otoczenie naszej infrastruktury to lokalna serwerownia zdaje się wyborem wręcz idealnym. Ocena: 4 pkt.
 • Usługi dodatkowe – o ile nie mamy doświadczeń i umiejętności w zakresie zarządzania środowiskiem informatycznym, to będziemy musieli skorzystać z dodatkowych usług, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie naszego IT. W ramach zakupu zyskujemy support Producenta, jednak taki zakup nie zapewni nam wsparcia przy rozwiązywaniu codziennych problemów. Ocena: 1 pkt.
 • Scenariusz rozbudowy – dobrze dobrany serwer daje nam tanią możliwość rozbudowy w przyszłości, jednak każde urządzenie fizyczne ma swoje ograniczenia co do maksymalnych możliwych do osiągnięcia parametrów. W dłuższej perspektywie możemy zatem dojść do punktu, w którym niezbędny będzie zakup nowego, większego serwera. Ocena: 2 pkt.
 • Próg wyjścia - cała infrastruktura, na której pracujemy jest naszą własnością, nie musimy więc kalkulować dodatkowych kosztów w sytuacji, kiedy chcemy zmienić koncepcję budowania naszego IT. Ocena: 4 pkt.
Lokalna serwerownia w naszym porównaniu uzyskuje sumarycznie 22 punkty, a więc uzyskuje 61% możliwych do zdobycia punktów.

 


 

Chmura lokalna

Usługa hostingu IT w serwerowni Serv4B opiera się na prostym schemacie, w którym ma łączyć korzyści posiadania własnej serwerowni z zaletami chmury. W ramach usługi dostajemy nie tylko odpowiednio wydajne maszyny wirtualne wraz ze wsparciem, ale i podwójną kopię zapasową oraz gwarancję wysokiej dostępności. Nasza propozycja ma być dobrą alternatywą dla wszystkich nie zdecydowanych na wejście do globalnej chmury, ale czy tak jest w rzeczywistości?
Cennikowo usługa hostingu 4 maszyn wirtualnych o parametrach zgodnych z nakreślonymi powyżej to miesięczny koszt 1620 PLN netto. Oczywiście jest to wartość cennikowa, ale żeby nie faworyzować tej propozycji, uznam, że to ostateczny koszt jaki przyjdzie nam w tym wypadku ponieść. Usługa nie obejmuje zakupu licencji Windows Server, zatem ten koszt powinniśmy dopisać do naszego biznes planu.

 • Próg wejścia - całkowity koszt jaki przyjdzie nam ponieść to koszt licencji serwerowych. Zgodnie z naszą kalkulacją powinniśmy więc przygotować się na rachunek w wysokości ok. 8 500 PLN netto. Po uzupełnieniu wszystkich formalności nasze środowisko jest gotowe do użytku w przeciągu maksymalnie 2 dni roboczych. Ocena: 2 pkt.
 • Wymagania – hosting środowiska w Serv4b nie stawia przed nami szczególnych wymagań. Konieczne będzie dobre łącze internetowe, które zapewni nam wygodną pracę. Koncept, według którego sami musimy zapewnić licencje MS może być jednak swego rodzaju utrudnieniem. Ocena: 3 pkt.
 • Miesięczny koszt środowiska - nasze środowisko zgodnie z cennikiem to koszt rzędu 1 620 PLN netto. Oczywiście jeśli jesteśmy dobrymi negocjatorami możemy tą wartość obniżyć - gwarantuję :) Przyjmijmy jednak taką wartość za dobrą, ale nie idealną. Ocena: 2 pkt.
 • Bezpieczeństwo i backup - korzystając z usług Serv4b nie musimy martwić się o bezpieczeństwo naszych zasobów. To Dostawca gwarantuje, że nasze dane nie wyciekną, ani nie zostaną utracone. Przed utratą chroni nas podwójna kopia zapasowa w dwóch różnych lokalizacjach, którą dostajemy w cenie usługi. Ocena: 4 pkt.
 • Dostępność - podwójna kopia to gwarant dostępności. Serv4b deklaruje pełną dostępność w czasie pracy naszej firmy, jednak zastrzega sobie możliwość prowadzenia prac serwisowych wtedy, kiedy na taką przerwę jest właściwy dla nas moment. Nie możemy tu więc mówić o dostępności na poziomie 99,9% tak jak to jest w przypadku rywali. Ocena: 3 pkt.
 • Lokalizacja – to kolejna zaleta usługi Serv4b. Infrastruktura nie znajduje się u nas, ale mamy dokładną wiedzę, gdzie zlokalizowane jest datacenter, co więcej możemy samodzielnie zweryfikować jakość zastosowanych rozwiązań, gdyż po wypełnieniu niezbędnych formalności możemy odbyć wizytę i skontrolować stan naszych danych. Osiągamy więc niemal ten sam poziom pewności co w przypadku serwerowni lokalnej. Ocena: 3 pkt.
 • Usługi dodatkowe – w wycenionej kwocie zyskujemy nie tylko wsparcie w utrzymaniu środowiska serwerowego, ale i całodobowy monitoring naszych zasobów. Po ustaleniu wszystkich wytycznych mamy wpływ na harmonogram wykonywania kopii zapasowych, a jeśli na początku naszej przygody z chmurą posiadamy już jakieś systemy - inżynierowie Serv4B zmigrują je bezpłatnie. Ocena: 4 pkt.
 • Scenariusz rozbudowy – cennik, na podstawie którego obliczyliśmy koszt naszej usługi definiuje również jak możemy rozbudowywać nasze IT. Możemy dodać jeden z trzech parametrów do istniejącej maszyny lub wygenerować nową w ramach znanej nam opłaty. Co więcej, mamy też możliwość czasowego uruchomienia dodatkowych maszyn bądź zwiększenia zasobów - jeśli nasz biznes ma charakter sezonowy. Ocena: 3 pkt.
 • Próg wyjścia - potrzeba zakupu licencji Microsoft na własność okazuje się pewną zaletą w momencie, kiedy zdecydujemy się na zmianę naszej koncepcji w przyszłości. Minimalizujemy koszty, bo nowe środowisko nie wymaga już od nas zakupu drogich licencji, a nasze maszyny wirtualne są nam udostępnione na wskazany przez nas zasób. Ocena: 2 pkt.
Chmura lokalna w naszym porównaniu uzyskuje sumarycznie 26 punktów, a więc uzyskuje 72% możliwych do zdobycia punktów.

 


 

Serwer dedykowany

Usługa serwera dedykowanego to kolejna propozycja, która ma być mostem między środowiskiem lokalnym, a chmurą. Usługa wyróżnia się tym, że wynajmowi podlega fizyczne urządzenie, a nie jak to ma miejsce w przypadku chmur lokalnej i globalnej, maszyna wirtualna. Zapewnia nam to pewien komfort fizycznego odseparowania od innych użytkowników. Przygotowując porównanie poprosiłem o oferty dwóch najpopularniejszych dostawców takich usług w naszym kraju i na tej podstawie wybrałem ofertę o warunkach lepszych w moim konkretnym przypadku. Należy mieć na uwadze, że w zapytaniu ofertowym ograniczyłem się do podstawowych wytycznych w postaci parametrów, realna wycena mogłaby różnić się nieco po uzyskaniu dokładniejszych informacji o celu wdrożenia każdej z maszyn, bądź jasnym określeniu usługi, która ma być dostarczona przez VM.
Konsultant po krótkiej rozmowie i wymianie kilku maili zaproponował mi środowisko spełniające nasze wymagania w cenie ok. 1 250 PLN netto miesięcznie. Alternatywnie mogłem zmniejszyć opłatę o 25% jeśli dostarczę własne licencje Microsoft.
Co ciekawe, w przypadku maszyn o niższych wymaganiach zaproponowano mi serwer oparty o procesor, który Intel dedykował jako jednostkę do pracy biurowej, a jego produkcja zakończyła się w 2014 roku (!). Budzi to pewne wątpliwości co do jakości sprzętu na jakim przyszłoby mi pracować, ale może też wynikać z braku szczegółowych informacji o zastosowaniu serwera.

 • Próg wejścia - przygodę z tym rodzajem usługi możemy zacząć praktycznie bez kosztowo. Co prawda musimy zdecydować, czy dostarczamy własne licencje czy bazujemy na tych dostarczonych od Usługodawcy, a przygotowanie optymalnego środowiska wymaga od nas czujności podczas rozmów z konsultantem, jednak w tym wypadku próg wejścia możemy uznać za dość niski. Ocena: 3 pkt.
 • Wymagania – jedyną rzeczą jakiej potrzebujemy do rozpoczęcia pracy z serwerem dedykowanym jest dobre i stabilne łącze internetowe, które i tak powinniśmy już uznać za standard. Ocena: 4 pkt.
 • Miesięczny koszt środowiska - konsultant wycenił usługę na kwotę 1 250 PLN netto miesięcznie. Jest taniej niż w przypadku chmury lokalnej, jednak gdybyśmy chcieli skorzystać z wydajniejszych i nowszych rozwiązań, cena mogłaby znacząco wzrosnąć. Ocena: 3 pkt.
 • Bezpieczeństwo i backup - decydując się na usługę serwera dedykowanego nie musimy się martwić o bezpieczeństwo fizyczne naszych zasobów. Ochronę przed utratą danych może stanowić kopia zapasowa, która w tej opcji nie jest zagwarantowana i wymaga dodatkowej opłaty. Ocena: 2 pkt.
 • Dostępność - Usługodawca gwarantuje nam 99% dostępności serwera w pełnym okresie. Łatwo policzyć, że oznacza to dla nas nie więcej niż 15 minut braku dostępności w ciągu całej doby (prawdopodobnie takiej przerwy w ogóle nie będzie). To bardzo dobry wynik i ciężko wyobrazić sobie, że ewentualna przerwa miałby wpłynąć negatywnie na nasz biznes. Ocena: 4 pkt.
 • Lokalizacja – decydując się na tą opcję mamy pełną informację, gdzie znajdują się nasze serwery. To istotne również pod kątem obowiązujących przepisów prawa. Nie możemy jednak osobiście zweryfikować lokalizacji. Ocena: 3 pkt.
 • Usługi dodatkowe – wynajem serwera dedykowanego w standardzie daje nam podstawowe wsparcie i utrzymanie maszyn. Dostawca usługi deklaruje również monitoring 24x7. Samodzielnie musimy sobie jednak poradzić z wdrożeniem i obsługą systemów, które w ramach infrastruktury mają pracować. Ocena: 2 pkt.
 • Scenariusz rozbudowy – podobnie jak w przypadku chmury lokalnej mamy możliwość rozbudowy posiadanego środowiska lub wygenerowania dodatkowych maszyn. Koszt rozbudowy jest jednak wyższy i ograniczony, podobnie jak środowisko lokalne. Ocena: 2 pkt.
 • Próg wyjścia - rezygnacja z usługi odbywa się automatycznie w momencie, kiedy przestaniemy opłacać usługę. O ile nie dostarczyliśmy własnych, nie jesteśmy właścicielami licencji oprogramowania, zatem to kolejny wydatek, który przyjdzie nam ponieść w przypadku chęci zmiany podejścia i np. powrotu do własnej serwerowni. Ocena: 1 pkt.
Serwer dedykowany w naszym porównaniu uzyskuje sumarycznie 24 punkty, a więc uzyskuje 67% możliwych do zdobycia punktów.

 


 

Chmura globalna

Jednym z pionierów chmury jest Microsoft. Ich usługa MS Azure to ogromne środowisko udostępniające setki rożnych, zoptymalizowanych pod kątem szczegółowych wymagań maszyn. Przykładowo, możemy zdecydować się na zakup maszyny, której konfiguracja pozwoli nam lepiej wykorzystać moc obliczeniową czy pamięć. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest możliwość opłacenia usługi według realnego zużycia, a więc jeśli korzystamy z mocy maszyn 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku to w skali czterotygodniowego miesiąca zapłacimy za 160 godzin dostępności maszyn (4 tygodnie x 5 dni x 8 godzin), a nie za 672 godziny (4 tygodnie x 7 dni x 24 godziny). Daje nam to potencjalnie spore oszczędności, jednak sprawia, że nie znamy ostatecznego kosztu usługi do momentu jej rozliczenia.
Microsoft udostępnia użytkownikom i wszystkim zainteresowanym kalkulator kosztu usług z pomocą którego możemy oszacować jakich cen powinniśmy spodziewać się pytając o nasze zasoby. Niestety usługa nie umożliwia wyceny w PLN, a dodatkowo, zakres możliwych do wyboru opcji jest tak duży, że ciężko odpowiednio dobrać rozwiązanie do swoich potrzeb. W celu wyceny zachęcam do kontaktu z integratorem, który zapewne dokładniej dobierze wariant do naszych potrzeb, będzie miał też możliwość powalczyć o lepsze ceny.
Przyjmując zasadę uogólnienia i korzystając z kalkulatora wygenerowałem 4 maszyny o specyfikacji zgodnej z wymaganiami o “zastosowaniu ogólnym”. Jedyny wymóg dodatkowy jaki zastrzegłem przygotowując infrastrukturę to obok systemu operacyjnego, lokalizacja. Wymusiłem, aby nasze środowisko znalazło się w Europie Wschodniej (lokalizacja w naszym kraju nie jest dostępna). Tak przygotowana infrastruktura ze wsparciem na poziomie Standard, będzie kosztować mnie w skali roku około 6 840 EUR (570 EUR miesięcznie, uwzględniając 33% rabat za zobowiązanie na dłuższy okres).

 • Próg wejścia - usługa Microsoft pozwala nam rozpocząć budowanie infrastruktury zupełnie od zera, nie ponosimy też dodatkowych kosztów “na start”. Choć w teorii możemy samodzielnie wygenerować swoje IT, warto skorzystać ze wsparcia integratora, który z szerokiego portfolio wyselekcjonuje najlepszą dla nas opcję. Uruchomienie wybranych maszyn to nie więcej niż 15 minut. Ocena: 4 pkt.
 • Wymagania - jedną z największych zalet chmury jest to, że możemy z niej korzystać wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do Internetu. Cloud nie wymaga od nas niczego więcej. Ocena: 4 pkt.
 • Miesięczny koszt środowiska - obliczony koszt miesięczny naszej usługi to 570 EUR (~2 600 PLN), zmienia się też wraz z wahaniami waluty. To dość sporo w porównaniu z rywalami. Możemy co prawda spróbować optymalizować go ustalając płatność zgodnie z realnym zużyciem, jednak w tej opcji nie mamy pełnej kontroli nad realnym kosztem usługi. Ocena: 1 pkt.
 • Bezpieczeństwo i backup - podobnie jak w przypadku usługi serwera dedykowanego, ochrona fizyczna naszego IT jest zabezpieczona przez Usługodawcę. Niestety w standardzie brakuje backupu, który możemy zorganizować sobie sami, bądź skorzystać z dodatkowej usługi. Ocena: 2 pkt.
 • Dostępność - chmura globalna to usługa o najwyższym stopniu gwarantowanej dostępności wśród badanych dziś opcji. Microsoft określa ją na poziomie 99,995%, czyli w skali doby usługa może nie być do naszej dyspozycji przez nie więcej niż 4,32 sekundy. Ocena: 4 pkt.
 • Lokalizacja – fizyczna lokalizacja rozwiązań chmurowych to pojęcie mocno względne. Z zasady taka usługa nie ma jednej fizycznej lokalizacji. Przygotowując środowisko mamy możliwość wyboru regionu, w którym dane będą przechowywane. Ocena: 2 pkt.
 • Usługi dodatkowe – w ramach kalkulowanej usługi miałem możliwość doboru stopnia wsparcia. To na poziomie Standard to koszt 100 EUR miesięcznie. Wyższy poziom wsparcia to 10 krotnie wyższa opłata. Ocena: 2 pkt.
 • Scenariusz rozbudowy – podniesienie wydajności maszyn możemy zrealizować w dowolnym momencie przy użyciu systemu udostępnionego nam przez Microsoft. Koszt nowego zasobu będzie obliczony zgodnie z realnym zużyciem i rozliczony w ramach najbliższej płatności. Ocena: 3 pkt.
 • Próg wyjścia - rezygnacja z usługi chmury globalnej sprawia, że nasze dane musimy zmigrować na inny zasób. O ile nie posiadamy własnych licencji systemu operacyjnego, te również musimy dodatkowo zakupić. Ocena: 1 pkt.
Chmura globalna w naszym porównaniu uzyskuje sumarycznie 23 punkty, a więc uzyskuje 64% możliwych do zdobycia punktów.

 


 

Podsumowanie

Zakończyliśmy już porównanie dostępnych opcji. Sprawdźmy zatem jak plasują się wyniki.

 

tab 2

 

 

Jak widać różnice są bardzo małe. Każdy wariant ma swoje przewagi nad rywalami, zaś w innych aspektach nieco ustępuje. Warto dokładnie przeanalizować wyniki, gdyż możemy się z nich dowiedzieć wiele o samych usługach.

 Miejsce IV – Serwerownia lokalna

W naszym porównaniu uznaliśmy, że budujemy nasze IT od podstaw. Jest to jednak sytuacja spotykana stosunkowo rzadko. Na ogół firma posiada już jakieś rozwiązanie, a rozważania dot. kierunku, w którym należy podążyć to wynik planowanej modernizacji lub rozbudowy, a nie zupełnie nowego rozdania. Warto zauważyć, że środowisko lokalne okazuje się najbardziej bezkompromisowe – w każdej z kategorii jest albo najlepsze, albo wypada najmniej korzystnie. Wyjątkiem są te kategorie, w których wiele zależy od stanu IT w konkretnym momencie. Bezpieczeństwo i backup oraz dostępność definiują głównie jakość pozostałych składowych, a scenariusz rozbudowy ocenimy inaczej w zależności czy mówimy o nowym, skalowalnym serwerze, czy o wiekowej, wyposażonej do maksimum jednostce.Miejsce III – Chmura globalna

Najniższy stopień podium przypadł w udziale chmurze globalnej. Również w tym przypadku, dokładna analiza poszczególnych kryteriów uzupełni naszą wiedzę. Chmura globalna to przede wszystkim wysoka dostępność naszych zasobów i niskie wymagania początkowe z całkiem dobrym scenariuszem rozwoju w przyszłości. Niski wynik punktowy dotyczy głównie miesięcznego kosztu, który zapewne możemy zoptymalizować precyzyjniej definiując nasze wymagania bądź decydując się na inny niż przyjęty model finansowania. Uzupełniając informacje należy zwrócić uwagę na fakt, że badaliśmy tu stosunkowo niewielką infrastrukturę, Azure znacznie lepiej radzi sobie w przypadku dużych infrastruktur o wysokim priorytecie, gdzie jego wysoka dostępność stanowi bardzo istotny argument.Miejsce II – Serwer dedykowany

Serwer dedykowany to dość mało popularny format budowania infrastruktury, jak się jednak okazuje może on stanowić ciekawą alternatywę do skrajnych koncepcji serwerowni lokalnej bądź globalnej chmury. Jest to rozwiązanie zdecydowanie najbardziej ekonomiczne, charakteryzujące się również zadowalająco dobrą dostępnością. Przyczepić możemy się do jakości i specyfikacji maszyn, które dostajemy w ramach tej usługi, a pojawiające się od czasu do czasu doniesienia mówiące o udanych atakach na serwerownie liderów tej branży mogą budzić wątpliwości o bezpieczeństwo naszych danych.Miejsce I – Chmura lokalna

Zwycięzcą naszego pojedynku jest chmura lokalna. To rozwiązanie zdaje się dziś najbardziej uniwersalną opcją, łączącą zalety wszystkich skrajnych rozwiązań, a przy tym minimalizując ich wady. Usługa Serv4B, którą wzięliśmy pod lupę skupia się przede wszystkim na zachowaniu bezpieczeństwa i szerokim zakresie usług dodatkowych i jak widać, w tych dziedzinach radzi sobie najlepiej. Nie jest to jednak usługa najtańsza, nie gwarantuje również tak wysokiego poziomu dostępności choć w przypadku tych dwóch cech możemy postarać się dodatkowo zyskać na etapie negocjacji i uzgodnień szczegółów usługi.

 


 

Która z form budowania infrastruktury jest dla nas najlepsza? Żeby znaleźć odpowiedź na to pytanie musimy przeanalizować wszystkie dostępne możliwości i ustalić które cechy są dla nas najbardziej istotne. Priorytetem dla naszego IT może być utrzymanie dostępności 24/7 (bo nasz zespół lubi pracować wieczorami) albo lokalizacja (bo to zagrożeń fizycznych obawiamy się najbardziej). Być może to względy ekonomiczne okażą się istotne albo posiadana już przez nas infrastruktura. Zupełnie inaczej ocenimy również poszczególne opcje, jeśli nasza firma posiada kompetentny dział IT, który bez problemu poradzi sobie z wdrożeniem i utrzymaniem infrastruktury, a zupełnie inaczej wyważymy wartość usług dodatkowych, jeśli w tej materii bazujemy na podmiotach zewnętrznych.Potrzebujesz wsparcia przy wyborze rozwiązania dobrego dla Ciebie? Skontaktuj się z nami, a my chętnie dobierzemy taki wariant, który najlepiej wpisze się w Twoje wymagania i będzie dla Ciebie optymalny.

 

Norbert Nowak

SERV4B Sp. z o.o.

ul. Załęska 63b
35-322 Rzeszów

 

NIP: 8133698311
REGON: 181168740

 

© 2021 SERV4B. All Rights Reserved.